Główna treść strony Lemowskie konstelacje/instalacje

Miasto i Gminy Serock jest partnerem projektu

"Lemowskie konstelacje/instalacje". 

Projekt kończy się finałowym widowiskiem, które będzie  zrealizowane 3 lipca br. na plaży w Serocku (północna część plaży).

 

 

Jest to projekt edukacyjno-artystyczny zakładający kreatywne obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. W projekcie wybrane fragmenty twórczości Lema stanowią punkt wyjścia i inspiracji do przeprowadzenia artystycznych warsztatów dla młodzieży, których efektem końcowym będzie powstanie widowiska performatywnego pt. "Lemowskie konstelacje/instalacje". Projekt łączy różne dziedziny sztuki współczesnej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i nowych mediów w celu pokazania zjawiska literackiego, jakim jest twórczość Stanisława Lema, w kontekście odbioru jego dzieł przez młodzież, tu i teraz.

Bardzo prosimy o rozpowszechnienie informacji o projekcie wśród młodzieży z tzw. zacięciem artystycznym, biorącej udział  w kołach zainteresowań, działającej w grupach artystycznych, chcącej przeżyć twórczą przygodę, lubiącej eksperymentować, interesującej się science fiction i fantastyką.

 

Link na stronie

http://www.pik.legionowski.pl/wydarzenia/item/684-lemowskie-konstelacje-instalacje-nab%C3%B3r-na-warsztaty.html

 

Link na FB

https://www.facebook.com/powiatowa.instytucja.kultury/photos/a.1406680762930651/2802629456669101

 

Rok 2021 został przez Sejm RP ustanowiony rokiem polskiego pisarza science fiction Stanisława Lema.

 

 

Do 7 maja 2021 r. do godz. 16.00 czekamy na zgłoszenia!!!!!!

 

 

Zaproszenie do projektu:

Cenisz sobie niełatwo poddające się szufladkowaniu utwory Lema? Jesteś fanką „Dzienników gwiazdowych”, fanem „Cyberiady”? Lubisz futurystyczne rozważania i snucie utopijnych/dystopijnych wizji przyszłości? Czujesz sympatię do lemowskich bohaterów – marzycielskie roboty, cybermistyków, genialnych wynalazców, filozofów o nieograniczonej wyobraźni, nieustraszonych badaczy i dzielnych międzyplanetarnych podróżników? A może dopiero chcesz ich poznać? Interesuje Cię sztuka w różnych jej odmianach – literatura, teatr, taniec, muzyka, plastyka, film? Masz ochotę na artystyczny międzygalaktyczny eksperyment?

 

Wyrusz z nami w kosmiczną odyseję inspirowaną niezwykłą twórczością Stanisława Lema!

 

Na grupę ochotników czeka siedem „kosmicznych” warsztatów:

 

08.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat teatralno-biblioteczny „Pamiętnik znaleziony w wannie”, prowadzenie: Betina Dubiel, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Na podstawie wyszukanych w zasobach biblioteki cytatów z książek Lema, wykorzystując różne techniki teatralne, dramy, języka migowego, uczestnicy warsztatów spróbują stworzyć rodzaj kosmiczno-teatralno-literackiego chóru, przetwarzającego myśl Lema na nowo.

 

15.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat plastyczno-rzeźbiarski „Powrót z gwiazd”, prowadzenie: Grzegorz Wajda, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie wielkoformatowych ambalaży i asamblaży w oparciu o wybrane fragmenty z twórczości Lema (z użyciem folii, kartonów, papierów, drutów i innych materiałów zaproponowanych przez uczestników). Podążając za główną osią fabuły „Powrotu z gwiazd", uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: czym dla mnie jest miejsce, z którego pochodzę, w którym żyję? Twórczość S. Lema zostanie tu skonfrontowana z twórczością T. Kantora.

 

22.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat filmowy „Wizja lokalna”, prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Uczestnicy będą pracować z filmami, które wcześniej nakręcili telefonami. Tematyka oscyluje wokół cytatów z twórczości Lema. Ideą jest stworzenie jednego, wspólnego, oryginalnego dzieła, swoistego kolażu filmowego, który będzie stanowić oprawę filmową finałowego widowiska.

 

23.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat tworzenia animacji „Powrót z gwiazd II”, prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie animacji na bazie powstałych podczas wcześniejszych warsztatów dzieł wizualnych (asamblaży i ambalaży). Będzie to połączenie trzech różnych gatunków wyrazu artystycznego: literatury, plastyki i filmu (technika animacji poklatkowej).

 

29.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat dźwiękowy „Summa technologiae”, prowadzenie: Natalia Tchoń, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): tworzenie udźwiękowienia powstałych wcześniej animacji oraz utworów interpretujących wybrany fragment z twórczości Lema (miksowanie, przetwarzanie dźwięków). Do stworzenia dźwięków będą używane przedmioty codziennego użytku.

 

19.06 i 20.06.2021 r., godz. 11.00-17.00, Warsztat taneczno-ruchowy „Filozofia przypadku” (dwudniowy, 2x6 h), prowadzenie: Janusz Szymański, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a) i plaża w Serocku: Podczas tych warsztatów uczestnicy poznają siłę wyrazu ruchu i tańca współczesnego. W efekcie powstaną trzy etiudy choreograficzne inspirowane twórczością Lema.

 

25.06.2021 r., godz. 11.00-19.00, Warsztat reżysersko-sceniczny „Czas nieutracony”, prowadzenie: Betina Dubiel, plaża w Serocku: połączenie wszystkich elementów powstałych na wcześniejszych warsztatach i stworzenie lemowskiej konstelacji/instalacji.

 

Zwieńczeniem warsztatów będzie futurystyczne widowisko – performance „Lemowskie konstelacje/instalacje”, zaprezentowane w lipcową noc w kosmicznej scenerii serockiej plaży!

 

Jeśli czujesz, że to może być coś dla Ciebie – zgłoś się! Do 7 maja 2021 r. do godz. 16.00 przyślij podpisaną kartę zgłoszeniową na adres lem@pik.legionowski.pl(Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html).

 

W warsztatach mogą uczestniczyć uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych, mieszkający na terenie powiatu legionowskiego.

 

W przypadku zagrożenia epidemicznego prawie wszystkie warsztaty mogą być zrealizowane w formule online na platformie ZOOM, a premiera widowiska może się odbyć bez udziału publiczności.

 

Organizator: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie

 

Partnerzy: Powiat Legionowski, Miasto i Gmina Serock, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury   

 

i Kultury
  • plakat
  • LOGO